آموزش ورود به بورس

آموزش ورود به بورس

روش انجام معاملات در بورس

آموزش ورود به بورس، برای ورود به انواع بازار سرمایه، اول از همه باید انجام معاملات در آن بازار را یاد بگیرید. خرید و فروش در بازار سهام یا بورس اوراق بهادار هم اصولی دارد که هر سرمایه گذار باید قبل از ورود یاد بگیرد. مراحل خرید و فروش سهام در بورس به صورت آنلاین نیز انجام می شود. برای این که بتوانید در بورس سهمی بخرید سود کنید و سپس آن سهم را بفروشید، باید یک سری مراحل بسیار ساده را طی کنید. مراحل خرید و فروش سهام در بورس به صورت گام به گام به شرح زیر هستند.

دریافت کد بورسی و ورود به سامانه معاملات آنلاین

سرمایه گذاران برای ورود به بازار بورس باید کد بورسی یا کد سرمایه گذاری داشته باشند تا بتوانند به صورت آنلاین سهم های مورد نظر خود را خرید و فروش کنند. این کد بورسی برای هر کس متفاوت و مانند شماره ملی مختص به یک نفر می باشد. متقاضیان برای دریافت این کد باید ابتدا در یکی از کارگزاری های موجود ثبت نام کنند. مانند: (کارگزاری مفید و کارگزاری آگاه)

ثبت نام در کارگزاری ها هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی انجام می شود اما طبیعتا ثبت نام آنلاین روش ساده تری بوده و هیچ هزینه ای برای متقاضیان در بر نخواهد داشت.

بعد از طی کردن مراحل ثبت نام در کارگزاری و سامانه سجام  سرمایه گذار باید برای احراز هویت با ارائه مدارک لازم برای دریافت کد بورسی که شامل اصل و تصویر شناسنامه ، اصل و تصویر کارت ملی ، آخرین مدرک تحصیلی و شماره حساب بانکی به دفاتر پیشخوان دولت منتخب کارگزاری که در آن ثبت نام به عمل آورده مراجعه کند ./ آموزش ورود به بورس

شرکت های کارگزاری متعددی برای ثبت نام متقاضیان وجود دارد و هر کس باید با توجه به موقعیت و شرایط خود یکی از آن ها را انتخاب کند. تفاوت این کارگزاری ها در نحوه و میزان امکانات ارائه شده به مشتریان است ولی تمام آن ها بلا استثنا امکان دسترسی مجازی به بازار بورس را برای مشتریان خود فراهم می کنند. 

  پیش بینی یا تعدیل سود در بورس چیست؟

شارژ کردن حساب کارگزاری

برای خرید سهام نیاز به پول و در نتیجه شارژ حساب است. برای شارژ حساب سه راه وجود دارد:

شارژ آنلاین از حساب بانکی یا پرداخت شتابی یا واریز آنی

در این روش حساب از طریق پرداخت اینترنتی و با داشتن رمز دوم پویا شارژ می‌شود، سقف واریز وجه ۵۰ میلیون تومان است، برای خریدهای بیشتر از این مقدار باید در چند روز متوالی اقدام و یا از چند کارت بانکی استفاده کرد.

نکته: در واریز وجه لازم نیست حتماً از همان حساب بانکی که هنگام دریافت کد بورسی معرفی کرده ‌اید استفاده کنید و می ‌توانید از هر حساب بانکی که دارید واریز را انجام دهید. اما هنگام برداشت وجه و نقد کردن سهام، تنها باید از همان حساب استفاده کرد.

فیش واریز نقدی به صورت ثبت فیش

این روش برای کسانی که می ‌خواهند حسابشان را با پول نقد شارژ کنند و واریز نقدی را به واریز اینترنتی ترجیح می ‌دهند طراحی شده است.

سرمایه ‌گذار باید به بانک مراجعه کند و مبلغ نقد را به حساب کارگزاری واریز کند به این ترتیب شارژ حساب انجام می‌شود.

اتصال حساب کارگزاری به حساب بانکی

در این روش سرمایه ‌گذاران می ‌توانند حساب خود را به حساب بانکی متصل کنند و خرید و فروش را از همان حساب بانکی انجام دهند و نیازی به مرحله واسطه شارژ کردن نداشته باشند.

این روش تنها برای دو بانک ملت و سامان در دسترس است و برای استفاده از این امکان باید در یکی از این دو بانک حساب داشته باشید./ آموزش ورود به بورس

نحوه خرید و فروش

جست و جو کردن نام نماد بورسی مورد نظر در سایت

برای پیدا کردن نماد مورد نظر و خرید یا در مراحل بعدی فروش آن باید در سایت Tsetmc.com از قسمت بالای صفحه و در کادر جست جو نام نماد را بنویسید و دکمه ذره‌ بین را بزنید تا پیدا شود.

پس از پیدا کردن نماد با کلیک روی آن اطلاعاتی مانند جدول عرضه و تقاضا، مشخصات نماد، نمودار روند سهام و اطلاعات حجم خرید و فروش حقیقی و حقوقی نمایش داده می‌شود.

  ۷ روش کاربردی افزایش درآمد غیر قابل پیش بینی

نکته: سامانه های معاملاتی هر شرکت کارگزاری متفاوت است و شما باید برنامه آن را از سایت خود کارگزاری دانلود کنید که جست و جو کردن هر نماد از قسمت ذره بین آن برنامه می باشد. / آموزش ورود به بورس

ثبت کردن سفارش خرید سهام

پس از شارژ حساب و پیدا کردن نماد مورد نظر می‌توان سهم خرید، در صفحه نماد دو گزینه خرید و فروش وجود دارد. گزینه خرید را که سبز رنگ است انتخاب می‌کنیم.

در بالای این صفحه دو کادر آبی و قرمز وجود دارد که کادر آبی به کادر تقاضا و کادر قرمز به کادر عرضه شناخته می‌شود. به عبارتی کادر آبی کادری است که بالاترین قیمت‌های سفارشات خرید در آن ثبت می‌شود و در مرحله خرید مورد توجه است.

کادر قرمز هم کادری است که پایین ‌ترین قیمت‌ها برای فروش در آن ثبت می‌شود. به این ترتیب اگر قیمت‌ های ثبت شده در این دو کادر با هم جور شوند، خرید و فروش انجام می‌شود.

با بررسی کادر عرضه و تقاضا و قیمت‌های ارائه شده توسط دیگر خریداران و فروشندگان، می ‌توانید تصمیم بگیرید که خریدتان را با چه قیمتی انجام دهید و به مرحله بعد که کادر زرد رنگ است بروید.

در این کادر می‌توانید دو جور ثبت سفارش انجام دهید، یا میزان سرمایه ‌ای را که دارید وارد کنید (در این روش سامانه تعداد سهم را بر اساس سرمایه ‌تان محاسبه می‌کند) و یا تعداد سهمی که می‌ خواهید بخرید.

کادر قیمت هم مربوط به قیمت مد نظر شما برای خرید هر سهم این نماد است، پس باید سعی کنید قیمتی در بازه روز (مثبت و منفی ۵ درصد قیمت پایانی) که منجر به خرید می‌ شود را پیشنهاد دهید.

در معاملات سهام، کارگزاری هم برای انجام معاملات کارمزد دریافت می‌کند، در کادر نارنجی قیمت سر به سر با در نظر گرفتن این هزینه نوشته شده است. یعنی اگر قیمت پیشنهادی شما برای خرید هر سهم ۱۱.۲۰۲ ریال است، با در نظر گرفتن کارمزد کارگزاری، هر سهم ۱۱.۳۶۵ ریال تمام می‌شود./ آموزش ورود به بورس

ثبت کردن سفارش فروش سهام

فروش سهام به چند دلیل صورت می‌گیرد، یا سهام مورد نظر به سود دهی که هدفتان بوده رسیده، یا سود دهی‌اش را از دست داده، یا به پول نقد نیاز دارید و می‌خواهید پولتان را از بازار خارج کنید و یا سهامی با پتانسیل سود دهی بیشتر بخرید.

  دلایل اصلی توقف و بازگشایی نمادهای بورسی

در این مرحله واضح است که باید به جای گزینه خرید، گزینه فروش را انتخاب کنید و بعد از آن، به میزان نیاز یا قصدی که از فروش دارید، کادر تعداد و قیمت را مانند مرحله خرید پر کنید و باید سعی کنید به بیشترین قیمت بفروشید.

کادر نارنجی همان قیمت تمام شده برای هر سهم را نشان می‌دهد. یعنی اگر شما بخواهید هر سهم را به ۱۱.۲۰۲ بفروشید، با احتساب کارمزد کارگزاری، قیمت تمام شده برای هر سهم ۱۱.۰۴۲ می‌شود. یعنی این قیمت برای هر سهم به حساب شما واریز می‌شود. / آموزش ورود به بورس

نحوه انجام معاملات در بورس

دریافت وجه و واریز کردن آن به حساب بانکی

برای اینکه بتوانید مبلغ داخل حساب کارگزاری خود را به حساب بانکی ‌تان منتقل کنید که بتوانید آن را در بازاری جز بازار سهام خرج کنید، باید از منوی سامانه، گزینه تقاضای وجه را انتخاب کنید.

صفحه ‌ای باز می‌شود که همان بالا سه گزینه وجود دارد شامل سه تاریخ و محدودیت برداشت. این تاریخ‌ها معمولاً از سه روز کاری بعد شروع می‌شوند که کارگزاری می ‌تواند وجه مورد نظرتان را به حسابتان واریز کند. البته بستگی به کارگزاری هم دارد و ممکن است از دو روز یا یک روز کاری بعد شروع شوند.

نکته: به همه روزهایی که بازار سهام فعال است، یعنی همه روزهای هفته به جز پنج ‌شنبه و جمعه و ایام تعطیل رسمی، روز کاری می‌گویند.

با انتخاب تاریخ مورد نظر و بر اساس حداکثر مبلغ قابل برداشت، مبلغ مورد نظرتان را در کادر مبلغ وارد می ‌کنید. پس از انتخاب شماره حسابی که در زمان ثبت نام به کارگزاری داده بودید و سپس ثبت درخواست، می‌توانید منتظر واریز وجه به حسابتان باشید.

نکته: دریافت وجه فقط از طریق همان حساب بانکی که داده بودید صورت می‌گیرد، در مرحله واریز وجه بود که می‌ توانستید از هر حساب بانکی استفاده کنید.

تذکر: برای وارد شدن به بازارهای مالی مانند بورس و … ابتدا آموزش های لازم را ببینید تا دچار زیان و ضرر نشوید.

برای خواندن مقاله آموزش رایگان فارکس کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *