اتریوم چیست و چه کاربردی دارد؟

اتریوم

اتریوم چیست؟

اتریوم (Ethereum) یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین (BlockChain) است که می توان روی آن برنامه های کامپیوتری غیر متمرکز را اجرا کرد. این ارز تازه کار با مدیریت یک جوان ۲۳ ساله روسی به نام ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) در تاریخ ۳۰ ام جولای سال ۲۰۱۵ وارد عرصه ارزهای دیجیتال شد.

اتریوم را یک یا چند شخص خاص کنترل نمی کنند یعنی همه می توانند دارنده این شبکه باشند و در کنترل آن نقش داشته باشند که این ویژگی به غیر متمرکز بودن آن اشاره دارد. پس از پیاده سازی یک برنامه روی این شبکه، حتی خالق این برنامه هم نمی تواند آن را متوقف یا دستکاری در آن انجام دهد.

سایت رسمی اتریوم نیز بیان کرده است که این ارز یک بستر غیرمتمرکز برای اجرای قرارداد های هوشمند است و هیچ‌ گونه احتمال از تقلب، از کار افتادن، سانسور یا دخالت افراد شخص ثالث برای برنامه‌ هایی که روی این شبکه اجرا می ‌شوند، وجود ندارد.

قرارداد هوشمند اتریوم چیست و چگونه کار میکند؟

قرارداد هوشمند (smart contract) پروتکلی است که بصورت کد نوشته می شود و هوشمند است. قرارداد های هوشمند فرآیندها و معاملات را بصورت تضمینی و بدون نیاز به واسطه (شخص ثالث) انجام می دهند. در صورت درست بودن مفاد قرارداد مشخص شده، قرارداد های هوشمند به گونه ای عمل می کنند که یک کدی نوشته می شود و معامله طبق قرارداد نوشته شده، بدون حضور شخص سوم به صورت اتوماتیک انجام می شود.

اتریوم

هدف و کاربرد اتریوم

یکی از توسعه دهندگان این ارز جوزف لوبین (Joseph Lubin) می گوید:«اتریوم ایجاد شد تا برای انجام امور زندگی ‌مان به هیچ بانک، شرکت و نهاد دیگری به ‌جز خودمان نیاز نداشته باشیم.»

  مفهوم اوراق قرضه و انواع آن

بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط شخص ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی شد که با کمک فناوری ای به نام بلاک چین دیتای مربوط به تراکنش های پولی و مالی را به جای بانک ها و موسسات روی رایانه های سراسر جهان توزیع کند. اتریوم این مسیر را تکمیل تر کرد و اجرای غیر متمرکز کدهای کامپیوتری را ممکن ساخته است تا بتوانیم علاوه بر پول، فرآیند های دیگر را نیز غیر متمرکز کنیم.

مزایا و ویژگی های اتریوم

 • در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می کند.
 • بستن قرارداد بصورت غیر متمرکز و دیجیتالی
 • حذف واسطه ها از تمامی فعالیت های مالی
 • سرعت بالای انجام تراکنش(۱۶ تراکنش در هر ثانیه)
 • امنیت بسیار بالا و غیر قابل نفوذ
 • توقف ناپذیری این شبکه حتی توسط سازنده آن

معایب شبکه اتریوم

مشکلی که در قراردادهای هوشمند وجود دارد این است که اعتبار این قرارداد ها به کسی که کد آن ها را می نویسد بستگی دارد. ممکن است در این کد اشتباهی وجود داشته باشد و در نتیجه احتمال هک و کلاه برداری در آن وجود دارد که اگر این اتفاق بیوفتد هیچ راه ساده و مستقیمی برای جلوگیری از حمله هکرها وجود دارد.

مشکل دیگر این است که قرارداد های هوشمند توسط برخی از دولت ها قابل قبول نیست. از طرف دیگر برای اجرای قرارداد های هوشمند به استخدام برنامه نویس های ماهر نیاز است زیرا در غیر این صورت این قرارداد ها قابل اجرا نخواهد بود.

اتریوم چیست

شباهت های بیت کوین و اتریوم

 • به صورت غیر متمرکز و بدون نیاز به واسطه کار می کنند.
 • هر دو بر پایه بلاک چین فعالیت می کنند.
 • دارای امنیت بسیار بالا و نفوذ ناپذیر
 • معاملات در هر دو برگشت ناپذیر و در صورت انجام غیر قابل توقف می باشد.
 • هر دو برپایه استخراج هستند و نیاز به دستگاه ماینینگ دارد.
 • به دلیل به رسمیت شناخته نشدن این دو ارز توسط دولت ها مشمول مالیات نمی شوند.
  شاخص کل و شاخص کل هم وزن

تفاوت های بیت کوین و اتریوم

 • بلاک چین بیت کوین برای پیگری مالکیت بیت کوین است در صورتی که بلاک چین اتریوم برای اجرای کد برنامه های غیرمتمرکز استفاده می شود.
 • بیت کوین در هر ثانیه فقط ۷ تراکنش انجام می دهد در صورتی که اتریوم در هر ثانیه ۱۶ تراکنش انجام می دهد و سرعت بسیار بالاتری در انجام تراکنش ها دارد.
 • برای ایجاد هر بلاک که حاوی تراکنش های بیت کوین است ۱۰ دقیقه در صورتی که در اتریوم فقط ۱۴ ثانیه می باشد.
 • بیت کوین فقط برای فعالیت های مالی اما با اتریوم می توان هر نوع قرارداد مالی هوشمندی را اجرا کرد.
 • بیت کوین محدودیت دارد و فقط ۲۱ میلیون واحد دارد در صورتی که اتریوم نا محدود است.

مفهوم گس(GAS)

برای انجام هر تراکنش در شبکه اتریوم نیاز به پرداخت کارمزد است. کارمزد شبکه اتریوم، گس می باشد که به صورت اتر از کاربر دریافت می شود. در شبکه اتریوم هزینه ای که به عنوان کارمزد پرداخت می کنید به ماینر های اتریوم داده می شود.

مقدار کارمزدی که کابر حاضر است برای انجام یک معامله پرداخت کند گس لیمیت (Gas Limit) نام دارد.گس لیمیت برای انجام یک تراکنش معمولی حداقل باید ۲۱٫۰۰۰ باشد. در صورتی که گس لیمیتی که کابر مشخص کرده کافی نباشد عملیات انجام نخواهد شد و در صورتی که گس لیمیت اضافه وارد شود به کاربر برگردانده می شود.

مقدار هزینه ای که برای هر گس لیمیت باید پرداخت کرد گس پرایس (Gas Price) نام دارد. هزینه گس با اتر پرداخت می شود و چون این مقدار بسیار پایین است آن را با واحد «wei» نشان میدهند.

  راه های ورود به بورس

۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ اتر = ۱Wei

کارمزد شبکه اتریوم

ETH Fee = Gas limit × Gas Price

اتریوم

اتریوم در آینده

بسیاری از متخصصین در این حوزه معتقدند که اتریوم سیستمی متحول کننده است که نه فقط اینترنت بلکه باعث انقلابی در صنایع و خدمات می شود.

به دلیل آنکه اتریوم دومین پلتفرم بلک چینی بزرگ محسوب می شود اعتقاد بر آن است که اتریوم در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری خوبی می باشد. یکی از مهمترین عوامل که سرمایه گداری روی اتریوم را تحت تاثیر خود قرار می دهد دومین تکرار از اتریوم (Ethereum 2.0) است که روی کارایی انرژی و staking به جای استخراج کردن متمرکز است.

افزایش استفاده از فناوری بلاک چین دومین دلیل برای سرمایه گذاری روی این ارز می باشد که تجارت کنندگان موفق بیشتری را به خود جذب می کند. این فناوری می تواند در تجارت کالاها، پرداخت های آنلاین و… بسیار تاثیر گذار باشد.

علاوه بر آنچه بیان شد، رمزارز اتریوم با نام اتر یکی از رمزارزهایی است که محبوبیت آن همواره در حال افزایش است. خبر خوب در این رابطه آن است که برخلاف بیت‌کوین، اتریوم محدود (Capped) نشده است. در حدود ۱۰۷۷۱۵۵۷۹ اتر در گردش وجود دارد و این تعداد همواره در حال افزایش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *