انواع مجامع شرکت های بورسی و وظایف آنها

مجامع شرکت های بورسی

مجمع چیست؟

هرگاه سهامداران و مدیران شرکتی برای تصمیم گیری در خصوص وضعیت شرکت جلسه بگذارند، به آن جلسه مجمع گفته می شود. به عبارت دیگر وقتی صاحبان سهام به منظور گرفتن تصمیماتی در خصوص شرکت که منجر به ایجاد منافعی برای آنها می شود جلسه بگذارند، به آن مجمع گفته می شود. از مهمترین مجامع شرکت های سهامی می توان به مجمع عمومی عادی و مجمع فوق العاده و مجمع موسس اشاره کرد./انواع مجامع شرکت ها

انواع مجامع شرکت های بورسی

به طور کلی دعوت به هر نوع مجمعی اعم از سالیانه یا عادی یا فوق العاده بر عهده هیئت مدیره شرکت است که از طریق درج آگهی در روزنامه رسمی و کثیر الانتشار انجام می گیرد. در آگهی مذکور تاریخ ساعت و مکان برگزاری مجمع و همچنین نوع آن مورد اشاره قرار می گیرد و نشر آن نباید کمتر از ده روز و بیشتر از ۴۰ روز قبل از تاریخ مجمع باشد.

قبل از تشکیل مجمع هر سهامداری که مایل به حضور در مجمع عمومی باشد باید با ارایه ورقه سهم متعلق به خود به شرکت مراجعه نموده و مجوز ورود به جلسه را دریافت کند. فقط سهامدارانی می توانند در مجمع شرکت کنند که مجوز ورود را دریافت کرده باشند. همچنین سهامداران ممکن است شخصا و یا به وسیله نماینده در مجمع حاضر شوند. هر سهامداری می تواند به شخص دیگری وکالت دهد که به عنوان نماینده به جای او در مجمع حاضر شود.

۱- مجمع عمومی عادی سالیانه

از دیگر انواع مجامع شرکت ها، مجمع عمومی عادی سالیانه می باشد. مجمع عمومی عادی سالیانه برای رسیدگی به صورت ‌های مالی شرکت ها، گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام، در زمانی که در اساسنامه پیش ‌بینی شده است، تشکیل می‌شود.

مجمع عمومی عادی با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران به نسبت تعداد سهام، رسمیت می ‌یابد و تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک رای حاضر در جلسه رسمی، معتبر خواهد بود.

این نوع مجمع، ۱ بار در سال برگزار می شود. طبق قانون تجارت ایران، شرکت های سهامی موظف هستند که مجمع عمومی عادی سالیانه خود را حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی خود برگزار نمایند. در نتیجه از آنجایی که سال مالی اکثر شرکت های بورسی پایان اسفند ماه می باشد، اکثر مجامع شرکت ها در خرداد و تیرماه برگزار می شود.

حد نصاب تشکیل مجمع عمومی سالیانه

حضور سهامداران عمده یک شرکت که بیش از نیمی از سهام شرکت را در اختیار دارند و از حق رای برخوردارند در مجمع سالانه الزامی است و اگر این اتفاق رخ ندهد، برای بار دوم دعوت به مجمع انجام خواهد شد و در این مرتبه، مجمع با حضور هر تعداد از سهامداران رسمیت دارد و تصمیمات آن لازم الاجراست. در مجمع سالانه تصمیمات می بایست به تائید نصف به علاوه یک نفر از حاضرین در مجمع برسد تا لازم الاجرا شود.

۲- مجمع عمومی فوق العاده

در شرایط اضطراری که نیاز به تصمیم فوری در شرکت احساس می شود و زمان برای برگزاری مجمع عمومی وجود ندارد، مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می شود.

از اصلی ترین شرح وظایف مجمع عمومی فوق العاده می توان به مواردی همچون تمدید یا تقلیل مدت شرکت تغییر نام یا محل شرکت و افزایش یا کاهش سرمایه یا تغییر موضوع شرکت یا تغییر در تعداد مدیران و مدت خدمت آن ها یا مجوز انتشار اوراق مشارکت و انحلال شرکت یا هر گونه تغییر در اساس نامه شرکت اشاره نمود. در مجمع عمومی فوق العاده تصمیمات تنها وقتی رسمیت پیدا می کنند که حداقل دو سوم دارندگان سهام با حق رای یا نمایندگان آنها در مجمع حضور داشته باشند.

۳- مجمع عمومی موسس

سرمایه گذارانی که قصد خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار را دارند هیچ گاه برگزاری این نوع مجمع از انواع مجامع شرکت ها را شاهد نخواهند بود. این نوع مجمع در ابتدای تاسیس شرکت با اهداف زیر تشکیل می شود :

 • رسیدگی به گزارش مؤسسین و تصویب آن و نیز احراز پذیره ‌نویسی کلیه سهام شرکت
 • تصویب اساسنامه شرکت و در صورت لزوم اصلاح آن.
 • انتخاب اولین مدیران و بازرسان شرکت.
 • تعیین روزنامه کثیرالانتشار برای اطلاع رسانی هرگونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی

حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی موسس

با توجه به ماده ۷۵، حضور تعدادی از پذیره نویسان که بیش از نصف سرمایه شرکت را در اختیار دارند در مجمع عمومی موسس ضروری است اگر در جلسه اول، حد نصاب مشروعیت مجلس موسسین محرز نشود تا دو نوبت می توان از موسسین برای حضور در مجمع دعوت به عمل آورد اما برای هر دعوت می بایست تا ۲۰ روز قبل از دعوت، آگهی آن در روزنامه کثیر الانتشار با قید دستور جلسه مجمع ثبت شده باشد.

مجمع دوم موسیین وقتی قانونی است که صاحبان لااقل یک سوم سرمایه شرکت در آن حاضر باشند . در هر یک از دو مجمع فوق کلیه تصمیمات باید با اکثریت دو سوم آراء حاضرین اتخاذ شود. در صورتی که در مجمع عمومی سوم اکثریت لازم حاضر نشد ،موسسین عدم تشکیل شرکت را اعلام می دارند.

وظایف مجمع عمومی مؤسس چیست؟

 • رسیدگی به گزارش مؤسسین و تصویب آن و نیز احراز پذیره ‌نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبالغ لازم.
 • تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم، اصلاح آن.
 • انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت.
 • تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هرگونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.

سوالات رایج در رابطه با انواع مجامع در بورس

 • مجمع عمومی عادی را فقط در مواعد سالیانه می توان برگزار کرد؟

هیأت مدیره و همچنین بازرس می‌توانند در مواقع مقتضی، مجمع عمومی عادی را به طور فوق‌العاده دعوت نمایند. در این صورت دستور جلسه مجمع باید در آگهی دعوت قید شود.

 • اختیارات مجمع عمومی عادی سالیانه چیست و چه زمانی برگزار می‌شود؟

مجمع عمومی عادی سالیانه معمولاً در جهت رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام، سالی یکبار در زمانی که در اساسنامه پیش‌بینی شده است، تشکیل می‌شود. مجمع عمومی عادی با حضور بیش از نصف صاحبان سهام رسمیت دارد و تصمیمات آن با آرای نصف + ۱ معتبر تلقی می شود.

شرکت ها تا ۴ ماه پس از اتمام سال مالی خود فرصت دارند تا مجمع عمومی سالانه را برگزار کنند و برای اینکار می بایست از طریق روزنامه کثیرالانتشار و سایت بورس یا سایت رسمی شرکت نسبت به دعوت از سهامداران دعوت به عمل آورند.  فاصله بین آگهی دعوت به مجمع و برگزاری می بایست بین ۱۰ تا ۴۰ روز باشد.

 • موضوع دستورجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده چیست؟

موضوعات اصلاح یا تغییر مواد اساسنامه شرکت، کاهش یا افزایش سرمایه و انحلال شرکت فقط در مجمع عمومی فوق‌العاده در دستور جلسه این نوع مجامع وجود دارد. در مجمع عمومی فوق‌العاده دارندگان بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند باید حاضر باشند و تصمیمات مجمع همواره با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود.

 • قیمت سهم پس از تقسیم سود نقدی تصویب شده در مجمع چگونه تغییر می کند ؟

میزان سود نقدی تقسیمی به ازای هر سهم، از قیمت سهم قبل از تصویب سود نقدی کاسته می شود تا قیمت تئوریک سهم پس از تقسیم سود نقدی مشخص شود. البته ممکن است قیمت سهم در روز بازگشایی نماد پس از تصویب سود نقدی، به دلیل عرضه و تقاضا نسبت به قیمت تئوریک تغییر کند.

 • تصمیمات اخذ شده در مجامع شرکت ها، مشمول کدام دسته از سهامداران آن شرکت می شود؟

تصمیمات اخذ شده در رابطه با تقسیم سود نقدی و یا افزایش سرمایه، مشمول تمامی افرادی می شود که در روز برگزاری مجمع، سهامدار شرکت می باشند. بنابراین اگر شخصی حتی یک روز قبل از متوقف شدن نماد شرکت به منظور برگزاری مجمع، سهام آن شرکت را خریداری کند می تواند از مزایای تصویب شده در روز مجمع بهره مند شود.

۲ روز بعد از برگزاری مجمع، نماد معاملاتی آن شرکت بازگشایی می شود. با توجه به اینکه، تصمیماتی که در مجمع گرفته می شود مشمول افرادی می شود که در تاریخ برگزاری مجمع سهامدار شرکت بوده اند، پس اگر شخص سهام دار بعد از بازگشایی نماد، سهام خود را بفروشد همچنان مشمول تصمیماتی می شود که در مجمع گرفته شده است.

 • سود نقدی تصویب شده در مجامع عمومی عادی سالیانه چه زمانی عاید سهامداران می شود؟

طبق قانون تجارت، شرکت ها تا ۸ ماه پس از برگزاری مجمع فرصت دارند که سود نقدی را بین سهامداران تقسیم کنند. بعضی از شرکت ها در عرض چند روز این سود را بین سهامداران خود تقسیم می کنند اما برخی دیگر تا آخرین مهلتی که از لحاظ قانونی دارند این سود را پرداخت نمی کنند.

 • آیا با سهام خود در مجامع شرکت کنیم یا قبل از مجمع سهام خود را بفروشیم؟

اگر بخواهیم به این سوال به صورت خلاصه پاسخ دهیم باید به روند قیمتی سهم توجه کنیم. اگر روند قیمتی سهم صعودی است و انتظار صعود بیشتر در آینده نیز وجود دارد بهتر است که در مجامع شرکت کنیم به این خاطر که به احتمال زیاد قیمت سهم به هنگام بازگشایی بیشتر از قیمت تئوریک آن خواهد بود.

اما اگر روند قیمتی سهم نزولی است و یا اینکه رکودی بازار را فرا گرفته است بهتر است که در مجامع شرکت نکنیم چرا که به احتمال زیاد، بازگشایی مناسبی برای سهم بعد از برگزاری مجمع وجود ندارد. البته باید این نکته را هم اضافه کرد که بازگشایی مناسب بعد از تشکیل مجمع، به خبرهای منتشر شده در مجمع و از طرفی سهامداران فعال در سهم (بازیگران سهم) بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *