بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

بلاک چین

مفهوم بلاک چین

اصطلاح بلاک چین برای اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و از این راهکار برای ذخیره اطلاعات دارایی های کاربران بهره برد. بلاک چین نوعی سیستم ثبت ازاطلاعات و گزارش ها است. اطلاعات ذخیره شده روی این سیستم میان همه اعضای این شبکه به اشتراک گذاشته می شود و این تفاوت این سیستم با سایر سیستم ها است.

بلاک چین می توانند بصورت خصوصی و برای اهداف خاص در یک سازمان مورد استفاده قرار بگیرد که به آن بلاک چین سازمانی گویند. بلاک چین سازمانی از نظر برخی از کارشناسان نمی تواند هدف اصلی این فناوری یعنی تمرکز زدایی را به ارمغان بیاورد.

برای انجام یک تراکنش مالی همیشه از یک واسطه به نام بانک استفاده میکنیم اما بلاک چین این امکان را فراهم کرده است که افراد بصورت مستقیم و بدون نیاز به واسطه با یکدیگر معامله کنند که این شکل از تراکنش را همتا به همتا می نامند.

کاربرد بلاک چین

نحوه عملکرد بلاک چین

فناوری بلاکچین زنجیره ای از بلوک ها می باشد. واژه بلاکچین ترکیبی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. هر اطلاعاتی می تواند در هر بلوک ذخیره شود مانند تراکنش های یک شبکه پولی

وقتی اطلاعات در بلوک ها ثبت می شود بلوک ها بصورت زنجیره به هم وصل می شوند که این زنجیره BlockChain را تشکیل میدهد. برای این که یک بلاک به بلاکچین وصل شود چهار عمل باید انجام شود:

  کارگزار ناظر کیست و دلیل تغییر آن چه می باشد؟

۱- معامله ای صورت بگیرد.

۲- معامله حتما باید تایید شود که این کار توسط هزاران کامپیوتر که در سرتاسر دنیا قرار دارند صورت میگیرد.

۳- هر معامله باید در یک بلاک دخیره شود. پس از تایید معامله صورت گرفته اطلاعات در یک بلوک اختصاصی ذخیره می شود و در کنار سایر تراکنش های مشابه قرار می گیرد.

۴- پس از تایید تمام معاملات یک بلوک باید به آن بلوک یک کد شناسایی اختصاصی داده شود که به آن هش(Hash) گفته می شود. پس از این کار آن بلوک به بلاک چین اضافه میشود.

بلاک چین چیست

مزایا و معایب فناوری بلاک چین

مزیت ها

 1. معامله ها خصوصی ،امن و کارآمد هستند
 2. حذف اشخاص واسطه و کاهش هزینه ها
 3. شفافیت کامل این فناوری
 4. عدم تداخل در تراکنش ها به دلیل غیر متمرکز بودن این فناوری
 5. کاهش اشتباه در فرآیند تایید معامله به دلیل عدم تداخل های انسانی

معایب

 1. استفاده های غیر قانونی از این فناوری
 2. تعداد تراکنش های پایین در هر ثانیه
 3. قابل هک می باشد
 4. هزینه های زیاد این فناوری در خصوص ماین بیت کوین

کاربرد فناوری BlockChain

بیشترین و مهم ترین کاربرد فناوری بلاک چین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال غیر متمرکز می باشد.اما بلاکچین به جز ارزهای دیجیتال کاربردهای زیاد دیگری نیز دارد و هر جا که نیاز به فضایی برای ذخیره دیتا (Data) و نیاز به از بین بردن اعتماد باشد،امکان استفاده از آن وجود دارد.

کارشناسان فعال در این زمینه بر این باورند که فناوری بلاک چین قابلیت ها و پتانسیل های فراوانی دارد که می تواند در صنایع و سیستم های مختلف بانکی، بیمه ای، دانشکاهی، مالیاتی و … به کار برده شده و تحولات عظیمی را ایجاد کند.

  مفهوم ریپل (Ripple) و مزایای آن

انتخابات الکترونیکی بدون تقلب،زنجیره تامین و حمل و نقل کارخانه جات و شرکت های تولید کننده و تبدیل دارایی ها به توکن های دیجیتال نمونه های دیگر از کاربردهای فراوان این فناوری می باشد.

بلاک چین

خلاصه ای از فناوری بلاک چین

 • بلاکچین فناوری جدیدی است که قابلیت ثبت اطلاعات بصورت دایمی و بدون تغییر را دارد.
 • این فناوری نوعی دیتابیس است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد و روی تمام رایانه هایی که به شبکه متصل می شوند توزیع میشود.
 • معاملات به ترتیبی که اتفاق می افتد ذخیره میشود.
 • هش(Hash) نه تنها به معاملات فعلی بلکه به هش معاملات قبلی نیز بستگی دارد.
 • به هر کامپیوتر در شبکه بلاک چین یک نود(Node) گفته می شود.
 • اولین کاربرد این فناوری بیت کوین بود اما این سیستم انقلابی در هر سیستمی که عدم اعتماد به واسطه ها و افراد شخص سوم باشد، به وجود خواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *