حاشیه سود خالص و ناخالص چیست؟

حاشیه سود خالص و ناخالص

سود خالص چیست؟

سود خالص یا Net profit به باقیمانده مجموع درآمدها پس از کسر هزینه های عملیاتی، سایر هزینه های مالی و مالیات گفته میشود. در حقیقت سود خالص میزان باقیمانده از سود شرکت پس از کسر تمامی هزینه‌ هاست. سود خالص میتواند مثبت و یا منفی باشد که در صورت منفی بودن به آن زیان خالص گفته می شود. سود خالص معیار مهمی برای شناسایی شرکت‌های سودآور است. این معیار همچنین برای محاسبه سود هر سهم نیز مورد استفاده قرار میگیرد. به همین دلیل، عموم مردم ممکن است به‌ جای واژه سود خالص از معادل ‌هایی مثل درآمد خالص شرکت، سود هر سهم و یا همون EPS استفاده کنند. شرکتی که در حال رشد درآمدها و یا کاهش هزینه ‌ها باشد، در واقع در حال بهتر کردن سود خالص خودش است./حاشیه سود خالص و ناخالص

حاشیه سود خالص چیست؟

حاشیه سود یا Profit Marigin یکی از نسبت های سودآوری می باشد که از تقسیم درآمد یا سود خالص شرکت بر فروش خالص شرکت به دست می آید. به‌ طورکلی حاشیه سود برابر است با نسبت سود به فروش شرکت. درآمد یا سود خالص ممکن است با تفریق همه هزینه های شرکت از جمله هزینه های عملیاتی، هزینه مواد اولیه و هزینه های مالیاتی از درآمد کل به دست بیاید.

حاشیه سود به شکل درصد بیان میشود و مشخص میکند که یه شرکت چه مقدار از هر یک دلار فروش رو در حساب مربوط به درآمدها نگه‌ داری میکند. همچنین لازم به ذکر است که حاشیه سود انواع مختلفی مثل حاشیه سود خالص، حاشیه سود ناخالص، حاشیه سود عملیاتی، حاشیه سود قبل از مالیات و… داره که به حاشیه سود عملیاتی در مقاله های آتی میپردازیم.

برای مثال، حا‌شیه سود ۲۰ درصدی به این معنی است که شرکت دارای درآمد خالص ۰٫۲۰ دلار به ازای هر دلار از کل درآمدهای کسب شده هست. اگر چه برای حاشیه سود انواع مختلفی وجود دارد اما نکته مهم اینجاست که اصطلاح حاشیه سود اغلب برای اشاره به حاشیه سود خالص مورد استفاده قرار میگیرد. پس منظور از حاشیه سود، همون حاشیه سود خالص است. همچنین حاشیه سود، درصدی از اندازه گیری سود است که بیانگر میزانی می باشد که شرکت برای هر دلار از فروش به دست می آورد. اگر یه شرکت برای هر فروش پول بیشتری به دست بیاورد، طبیعتا حاشیه سود بالاتری دارد/حاشیه سود خالص و ناخالص.

حاشیه سود چیست؟

سود ناخالص چیست؟

سود ناخالص یا Gross Profit هم میتواند برای هر شرکتی محاسبه بشود. شرکتها در بازه های زمانی مشخص و در هر دوره، میزان سود و ضررهایشان را اعلام میکنند. چیزی که برای سهامداران و سرمایه گذاران خیلی مهم است، میزان سود کسب شده شرکت در اون بازه زمانی هست؛ اما باید دقت بشود که این سود خالص هست و یا ناخالص. اگه عواملی مثل هزینه های عملیاتی، سایر هزینه های مالی، مالیات و… از این میزان سود کسر نشود، به اون سود، سود ناخالص گفته میشود.

حاشیه سود خالص و ناخالص

حاشیه سود ناخالص

 یکی از نسبت های مهم در تحلیل بنیادی شرکت ها حاشیه سود ناخالص می باشد که با بررسی آن در طی دوره های مالی می توان به اطلاعات خوبی از عملکرد شرکت ها دست یافت.

سود ناخالص هر شرکتی از اختلاف فروش و بهای تمام شده کالای فروش رفته به دست می آید. به عنوان مثال اگر محصولی به قیمت ۱۵۰۰ تومان به فروش برسد و برای تولید آن محصول ۹۰۰ تومان هزینه شده باشد سود ناخالص آن ۶۰۰ تومان خواهد بود. 

حاشیه سود چیست؟

سود ناخالص= فروش – بهای تمام شده کالای فروش رفته

حال حاشیه سود ناخالص از تقسیم سود ناخالص بر فروش شرکت محاسبه می شود.

فروش/ سود ناخالص = حاشیه سود ناخالص

به عنوان مثال اگر حاشیه سود ناخالص محصولی ۴۰ درصد باشد یعنی از هر ۱۰۰۰ تومان فروش شرکت، ۴۰۰ تومان عایدی نصیب آن شرکت می شود. به طور کلی از این نسبت برای محاسبه میزان سودآوری یک کالای خاص در مجموعه تولیدات شرکت و یا تبیین استراتژی فروش بهتر محصول استفاده می شود. حال سوال اینجاست که چگونه می توان از این نسبت در شرکت استفاده کرد و تغییرات این نسبت به دوره های گذشته چه اطلاعاتی را در اختیار تحلیلگر بنیادی قرار می‌دهد.

حاشیه سود ناخالص وابسته به دو عامل قیمت محصول و از طرفی بهای تمام شده کالای ساخته شده می باشد و هر گونه تغییری در این دو متغیر سود ناخالص شرکت را تحت تاثیر قرار میدهد. به عنوان مثال اگر این نسبت برای شرکتی ۴۰ درصد باشد بدین معنی است ۴۰ درصد از قیمت محصول به عنوان سود ناخالص آن محصول بوده است. حال اگر تعداد محصولات شرکتی بیش از یک محصول باشد این عدد به صورت میانگین مطرح می شود یعنی ممکن است محصولی دارای حاشیه سود ناخالص ۳۰ درصدی و محصول دیگر دارای حاشیه ۵۰ درصدی باشد.

نکته:

برای دیدن حاشیه سود خالص و ناخالص شرکت ها می توانید از سایت کدال استفاده کنید.

سوالات متداول

سود خالص چیست؟

سود خالص یا Net profit به باقیمانده مجموع درآمدها پس از کسر هزینه های عملیاتی، سایر هزینه های مالی و مالیات گفته میشود.

فرمول حاشیه سود خالص چیست؟

برای به دست آوردن حاشیه سود خالص باید سود خالص را به مقدار فروش تقسیم کنید.

سود ناخالص چیست؟

اگه عواملی مثل هزینه های عملیاتی، سایر هزینه های مالی، مالیات و… از سود کسب شده شرکت کسر نشود، به اون سود، سود ناخالص گفته میشود.

فرمول حاشیه سود ناخالص چیست؟

برای به دست آوردن حاشیه سود ناخالص باید سود ناخالص را به مقدار فروش تقسیم کنید.

حاشیه سود ناخالص به چه عواملی بستگی دارد؟

وابسته به دو عامل قیمت محصول و از طرفی بهای تمام شده کالای ساخته شده می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *