سبدگردان و سبدگردانی

سبدگردان و سبدگردانی

سبدگردان کیست؟

براساس قانون بازار اوراق بهادار، سبد گردان شخصیتی حقوقی است که در قالب قرار دادی مشخص و به ‌منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش اوراق بهادار برای سرمایه ‌گذار می ‌پردازد. / سبدگردانی

به ‌بیان‌ دیگر سبدگردانی عبارت از تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به ‌نام سرمایه‌ گذار معین توسط سبد گردان در قالب قراردادی مشخص، جهت کسب انتفاع برای سرمایه‌ گذار است و منظور از سبد اختصاصی، مجموع دارایی‌های موضوع سبد گردانی (اعم از وجه نقد، سهام، اوراق خزانه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق سکه بهار آزادی و …) است که به مشتری معینی تعلق دارد.

سبد گردانی، همان ‌طور که از نامش پیداست، چیدمان صحیح دارایی‌ها در قالب یک سبد مشخص است که مالکیت آن کاملا متعلق به سرمایه‌ گذار بوده و میزان هر یک از دارایی‌ ها و زمان خرید و فروش آن‌ها نیز به‌ دقت توسط سبد گردان تعیین و پایش می ‌شود.

ارائه این خدمت‌ مالی به سرمایه ‌گذاران در جهان قدمتی بیش از نیم ‌قرن دارد، اما در بازار نوپای ایران پس از تجربه ایجاد صندوق‌های سرمایه ‌گذاری مشترک، اخیرا «سبدگردانی» مورد توجه قرار گرفته است؛ هرچند تا پیش ‌ازاین نیز تجربه سبد گردانی به ‌طور غیر رسمی در یک دهه اخیر در بورس تهران وجود داشته است.

سبد گردانی فرآیندی است که طی آن فرد خبره در امر سرمایه‌ گذاری با همکاری تیمی از تحلیل گران حرفه ای و بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر سرمایه‌ گذار، سبدی مناسب از دارایی های متنوع برای او تشکیل داده و به ‌صورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می‌کند. همچنین، با توجه به تغییر عوامل اثرگذار بر محیط سرمایه‌ گذاری، تصمیمات لازم در جهت رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن از طرف مدیر اتخاذ می ‌شود.

سبدگردان دقیقاً چه کار می‌کند؟

شما سبدی دارید از دارایی‌های مشخصی که سبد گردان به علت داشتن تخصص یا وقت بیشتر، آن‌ها را برای خرید و فروش مرتب می‌کند. سبد گردان میزان سرمایه‌‌ و قدرت ریسک شما را به عنوان سرمایه‌ گذار در نظر می‌گیرد و با همکاری تحلیل‌ گران حرفه ‌ای، نظارتی مستمر بر سبد سهام شما دارد. چنانچه شرایط بازار سرمایه یا وضعیت سرمایه‌ گذار تغییر کرد، این سبد گردان است که استراتژی جدیدی را طبق وضعیت جدید می ‌چیند.

آیا تضمینی برای سبد گردانی وجود دارد؟

خیر اصلا. سازمان بورس به هیچ شرکت سبد گردانی و شخصی اجازه تضمین سود را نمی ‌دهد. انجام این کار، کاملا غیر قانونی است. البته در مواردی خاص مثل صندوق ‌هایی که تضمین سود می‌کنند (مقاله صندوق های سرمایه گذاری را مطالعه کنید) امکان این کار وجود دارد ولی سود آنها در محدوده سود بانکی است. فردی که تمایل به سبدگردانی دارد باید با علم به عملکرد خوب سبدگردان، شناخت او و همچنین قبول وضعیت و شرایط بازار بورس اقدام کند.

فایده‌ سبدگردانی چیست؟

افرادی هستند که به ‌تازگی وارد بازار سرمایه شده ‌اند. افرادی هم هستند که لزوماً تازه‌ وارد نیستند اما به مشاغلی مشغول ‌اند که باعث می‌شود وقت کافی را برای اینکه خودشان سبد گردان خودشان باشند، ندارند. نقطه‌ مشترک این دو گروه این است که تخصص سبدگردان می‌تواند از نگرانی‌ و ریسک آن‌ها در بازار سرمایه‌ بکاهد؛ زیرا تمام تصمیمات گرفته‌ شده با دقت و بررسی لازم روی گزارش‌های مالی و اخبار بازار سرمایه صورت می‌گیرد.

آیا سبد گردان در زیان سهیم است؟

پاسخ منفی است. زیرا این مورد نیز از سوی سازمان بورس مجوز ندارد. فرض بر این است که فرد متوجه ریسک‌های بازار بورس است و با علم به آن سبد گردان مناسب خود را انتخاب می‌کند.

لیست شرکتهای سبدگردان

۱- سبد گردان آسمان

۲- سبد گردان آرمان اقتصاد

۳- سبد گردان سرمایه ایرانیان

۴- سبد گردان نوین گر آسیا

۵- سبد گردان کاریزما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *