سفته بازی در بورس چیست؟

سفته بازی

سفته بازی در بورس یکی از واژه‌هایی است که در ادبیات اقتصادی عامه مردم ما، به عنوان واژه ای با بار معنایی منفی رواج پیدا کرده است. گاهی اوقات ممکن است در نشریات، مقاله‌ها و تحلیل‌هایی را مشاهده کنیم که از سفته بازها به شکلی بسیار منفی و در حد قاچاقچی یا تروریست اقتصادی نام می ‌برند. سفته بازی در بورس

البته واقعیت هم این است که اگر سفته بازی در یک بازار مالی و اقتصادی به شکل گسترده رایج شود و از سوی دیگر سفته بازها در یک بازار مالی،‌ به گروهی خاص با دارایی‌های خاص یا امتیازهای خاص محدود شوند، سفته بازی ممکن است به سلامت آن بازار لطمه جدی وارد کند.

سفته ‌باز کیست؟

سفته‌ بازان به دودسته تقسیم می ‌شوند:

  • گروهی از تحلیلگران و معامله گران هستند که روی یک سهم تمرکز می‌نمایند.
  • افرادی هستند که با استفاده از پول از تحلیلگران، اقدام به فعالیت در سهمی خاص می‌کنند تا زیرکانه به سود دست یابند.

سفته‌ باز، به دنبال ارزش کالا یا اوراق نیست و صرفاً به بازده‌های قیمتی توجه می ‌کند. سفته ‌بازها ریسک‌های بالایی را به ‌ویژه در ارتباط با پیش ‌بینی تغییرات قیمت در آینده می ‌پذیرند و امیدوارند که با انجام این ریسک‌ها، سریعاً به سودهای بالایی دست یابند. معمولاً این افراد، سرمایه‌ گذارانی ریسک ‌پذیر و پیچیده هستند که در بازارهای مربوطه، تخصص دارند.

آن‌ها معمولاً سرمایه ‌گذاری‌های اهرمی مانند قراردادهای آتی و اختیار معامله را انجام می‌ دهند. ازاین‌ رو به این سرمایه ‌گذاران، سفته ‌باز گفته می ‌شود که آن‌ها سعی می ‌کنند تا تغییرات قیمت را در بخش‌های بی ‌ثبات‌ تر بازار پیش‌ بینی کنند و باور دارند یا فکر می ‌کنند که سود بالایی به‌ دست خواهند آورد، حتی اگر شاخص‌های بازار، خلاف آن را نشان دهد. همچنین فعالیت این افراد، در چارچوب زمانی کوتاه ‌تری نسبت به سرمایه‌ گذاران دیگر، صورت می ‌گیرد.

درست است که هر باوری را که استراتژی سرمایه ‌گذاری را هدایت می ‌کند، می‌توان سفته‌ بازی دانست، ولی اگر بازار از آن ایده حمایت کند، نمی ‌توان آن را چندان سفته ‌باز به شمار آورد. به‌ طور کلی، فعالیت‌های سفته‌ بازان دارای ریسک بالاتری هستند که اغلب، به دلیل این است که شاخص‌های بازار، احتمال بالا رفتنِ ارزش پولی دارایی‌ را نشان نمی‌دهند. به‌علاوه سفته ‌بازان، معمولاً قراردادهای آتی یا اختیار معامله را بیش از سهام مرسوم و رایج خریداری می ‌کنند.

در چه سهم‌هایی سفته بازی می شود؟

سفته بازی عمدتا در سهم هایی اتفاق می افتد که از لحاظ بنیادی خوب هستند. در واقع سهم های گمنام مورد سفته بازی قرار نمی گیرند. سهم هایی که تحلیل بنیادی خوبی دارند و به هر دلیل مدت کوتاهی متروکه بوده اند، برای سفته بازان جذابیت دارند.

به طور مثال در مورد سهام سیمانی امکان دارد در آینده روندشان تغییر کند، اما در حال ساختن کف های محکمی هستند که ایجاد روند می کند. همچنین جریان سرمایه اندکی به سمت سیمانی ها در حرکت است.

به هر حال هر سهمی که بالا می روند به هر دلیل مثل تکنیکال، بنیادی، خبر، مذاکرات و یا هر دلیل دیگری، با پول بالا می رود. پول در هر سهمی بیاید و تقاضا باشد، آن سهم بالا می رود. تمام سهم های بازار که رشد می کنند،‌با پول بالا می روند. پس ما با آوردن پول به سهم مشکلی نداریم.

نکته مهم این است که سفته بازان بر سهم هایی کار می کنند که حجم مبنای کم داشته باشد و یا فرابورسی باشد تا اوقاتی که می خواهند سهم را چاق کنند، هزینه زیادی برای حجم مبنا ندهند و سهم راحت بالا برود.

سفته بازی چیست

فرآیند سفته بازی چگونه است؟

هر دو گروه سفته باز سهم را طی روزهای متمادی زیر نظر می‌ گیرند. پس از آن با کدهای معاملاتی مختلف در جای مناسب اقدام به خرید سهام در پله‌ های مختلف می‌ کنند. تفاوت خریدشان با خریدهای معمولی در این است که با حجم‌های بالا و از طریق کدهای مختلف معاملاتی این کار را انجام می ‌دهند که جزو سهامداران درصدی سهم قرار نگیرند.

اگر در رده سهامداران درصدی قرار گیرند، معاملات آن‌ها رصد شده و اهداف آن‌ها نقش بر آب خواهد شد. این افراد، پس ‌ازاینکه سهام مد نظرشان را در قیمت‌های مناسب خریدند اقدام به جلب ‌توجه و نظر عموم تحلیل گران و معامله گران در بازار می‌کنند و البته اخیراً در این کار بسیار حرفه ‌ای شده‌اند؛ یعنی در حمایت‌های تکنیکی اقدام به بالا بردن حجم معاملات می‌ کنند.

روال کار آن‌ها، به این صورت است که چند روز حدود ۲ الی ۳ روز معاملاتی با کدهایی که دارند اقدام به صف خرید کردن سهم می‌ کنند. در روزهای آینده، همین سفته‌ بازها با کدهای معاملاتی متفاوت، صف خرید صوری ساخته و قیمت پایانی سهم را تا مثبت کامل بالا می‌برند.

ادامه:

در همین حال سایر معامله گران وقتی می ‌بینند یک سهم چند روز صف خرید بوده و اکنون نیز صف است، توجهشان به این سهم جلب شده و اقدام به رفتن در صف‌های خرید می‌کنند. در روزهای بعدی، سفته‌ بازان سفارش خود را در از صف کم‌کم حذف می ‌کنند.

در روزهای آخر که سهم به اهداف خود نزدیک شده، این افراد اقدام به تبلیغ سهم در شبکه‌های اجتماعی کرده و سایر سهامداران را با خود همراه می ‌کنند. به این افراد موج سوار گفته می شود. این گروه که خطرناک‌ ترین فعالان بورس می ‌باشند، با استفاده از سرمایه‌های کلان و قابلیت‌های ترویج اطلاعات و اخبار کذب سعی در دست‌ کاری و انحراف بازار دارند.

این گروه از فعالان هیچ تمایلی به رعایت قوانین بازی نداشته و در عملکرد ایشان هیچ اثری از قوانین بازی برنده-برنده به چشم نمی‌خورد. غالب افرادی که در روزهای پایانی به جمع سهامداران پیوستند، با ضرر از سهم خارج می ‌شوند. سفته بازی در بورس

2 دیدگاه برای “سفته بازی در بورس چیست؟

  1. Dark_Sider گفته:

    یک مقاله در مورد اینکه کدوم صف خرید خوب نیست بنویسید. صف خریدی که توش قصد خالی کردن چه نشانه هایی داره و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *