سود مرکب چیست و چگونه محاسبه می شود؟

سود مرکب

در صورتی که سرمایه گذاری در بازارهای مختلف را تجربه کرده باشید با مفهوم سود و بازدهی آشنا هستید. همچنین می‌ دانید که هر بازاری قانون خاصی برای کسب بازدهی دارد. اگر سرمایه خود را در بانک سپرده گذاری کرده باشید، متوجه شدید که سالانه مقدار مشخصی بر روی سرمایه اولیه شما اضافه می‌شود./ سود مرکب

اگر سود کسب شده را از حساب خود خارج کنید، همچنان بر روی اصل پول خود سود دریافت می ‌کنید. هم ‌چنین در صورتی که اقدام به خرید طلا یا ارز نمایید، تنها از مابه ‌التفاوت قیمت خرید با قیمت روز آن‌ها سود خواهید داشت. اما اگر در بازار بورس فعال باشید، سود تنها بر اصل سرمایه شما اضافه نخواهد شد.

به این معنی که اگر مبلغی را ابتدا سرمایه گذاری کرده باشید و درصدی سود بر روی آن آمده باشد، در روزهای بعد میزان سود به صورت تصاعدی بیشتر خواهد شد و با میزان درصد سود یکسان، سود کسب شده در یک روز بیشتر از روز دیگر خواهد بود. علت این اتفاق این است که بازدهی در بازار سهام و بورس به صورت سود مرکب محاسبه می ‌شود. مفهوم آن را در ادامه بیان می ‌کنیم.

تعریف سود مرکب به زبان ساده (Compound Interest)

سود مرکب، سودی ترکیب ‌شده و مضاعف است. به عبارت دیگر، در محاسبه آن علاوه بر محاسبه سودی که به اصل سرمایه تعلق می ‌گیرد، سودی که به خود سودها تعلق می ‌گیرد هم در نظر گرفته می‌ شود. در محاسبه سود ساده، فقط اصل سرمایه و سودی که به آن تعلق می ‌گیرد مهم است. مرکب کردن بهره، یعنی دریافت بهره از محل بهره؛ نتیجه این کار، بهره مرکب نامیده می ‌شود.

در بهره ساده، بهره دریافتی سرمایه ‌گذاری نمی ‌شود و بنابراین بهره‌ای که در هر دوره دریافت می ‌شود، فقط از محل سرمایه‌ گذاری اولیه خواهد بود. اثر، مرکب کردن در بلند مدت واضح ‌تر است و سرمایه رشد زیادی خواهد کرد. برای آنکه تعریف دقیق ‌تری ارائه دهیم می‌توانیم بگوییم که سود یا بهره مرکب به نوعی از سود گفته می ‌شود که برای محاسبه آن علاوه بر اصل سرمایه، میزان سود حاصل از بهره‌های جمع شده از دوره‌های قبل سپرده یا وام نیز اضافه می‌ گردد.

سود مرکب

اصول مهم در سود مرکب

با توجه به تعریفی که از بهره مرکب ذکر کردیم، متوجه شدید که در صورت استفاده از آن سرمایه شما نسبت به سود ساده، چندین برابر خواهد شد اما دو اصل بسیار مهم وجود دارد که باید به آنها توجه نمایید، دو اصل مهم در سود مرکب به شرح زیر می باشد:

  1. در بهره مرکب، زمان نقش مهمی دارد و هرچه بیشتر صبر کنید سود بیشتری را به دست خواهید آورد.
  2. اصل پایداری بر بهره مرکب حاکم است به این معنی که باید به آن اجازه رشد بدهید و به هیچ وجه نباید به سرمایه اولیه و سودهای حاصل از آن دست بزنید.

نحوه محاسبه سود مرکب

با استفاده از فرمول زیر می توانید بهره مرکب را حساب کنید:

فرمول محاسبه سود مرکب

نحوه بهره بردن از سود مرکب

برای بهره بردن از بهره مرکب ابتدا باید از دارایی تعریف مشخصی داشته باشیم. دارای به هرچیز مادی گفته می شود که با پول قابل اندازه گیری باشد. این دارایی می تواند در حساب بانکی یا کسب و کار برای مرکب شدن قرار گیرد. در نتیجه ما هم باید به دنبال کسب و کاری باشیم که حتی وقتی در خواب هستیم برایمان سود آوری کند تا ما هم بتوانیم آن را در دوباره سرمایه گذاری کنیم توجه به سرمایه های کوچک یکی از ساده ترین روش ها برای ایجاد سود مرکب می باشد.

یکی از راه هایی که با آن میتوانیم از سود مرکب بهره ببریم خرید اوراق بهادار در بازار سرمایه است.نظام بانکی کشور بر پایه سود مرکب نیست زیرا به سرعت بانک ها ورشکست می شوند و نمیتوان از آن بهره برد. اما اگر فردی دانش و تخصص لازم برای فعالیت در بازار بورس را داشته باشد میتواند به راحتی با سرمایه گداری در آن از بهره مرکب استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *