مفهوم حاشیه سود عملیاتی و کاربرد آن

حاشیه سود عملیاتی

حاشیه سود عملیاتی چیست؟

حاشیه سود عملیاتی سود هر یک دلار فروش در شرکت  بعد از پرداخت هزینه های تولید مانند مواد خام دستمزد ها و … قبل از پرداخت مالیات را اندازه می گیرد. هنگام محاسبه حاشیه سود عملیاتی درآمد عملیاتی معادل است با درآمد پیش از پرداخت بهره و مالیات.

درآمد منهای هزینه کالاهای فروخته شده و هزینه های معمول در بخش فروش عمومی و اجرایی یک کسب و کار به استثنای بهره و مالیات، درآمد پیش از پرداخت بهره و مالیات یا سود عملیاتی است.

برای دیدن مقاله حاشیه سود خالص و ناخالص روی این لینک کلیک کنید.

نحوه محاسبه حاشیه سود عملیاتی

برای محاسبه آن از فرمول زیر استفاده می کنیم:

محدودیت های حاشیه سود عملیاتی

درآمدی که بعد از کسر تمام هزینه های عملیاتی و هزینه های سربار مانند هزینه های فروش و مدیریت اجرایی و هزینه های کالاهای فروخته شده (COGS) در صورت سود و زیان باقی می ماند درآمد عملیاتی یا درآمد پیش از بهره و مالیات است.

چه اطلاعاتی از حاشیه سود عملیاتی به دست می آید؟

حاشیه سود یک شرکت یا بازده فروش معیار مناسبی برای ارزیابی نحوه مدیریت شرکت و میزان ریسک پذیری آن می باشد. نسبت درآمدی که برای پوشش هزینه های غیر عملیاتی مانند پرداخت بهره در دسترس می باشد را این معیار نشان می دهد. به همین دلیل وام دهندگان و سرمایه گذاران توجه خوبی به این نوع حاشیه سود دارند.توجه به حاشیه سود گذشته یک شرکت می تواند روشی مناسب برای سنجش این موضوع که افزایش چشمگیر درآمد شرکت پایدار خواهد ماند یا خیر.

از حاشیه سود عملیاتی در چه مواقعی استفاده می کنیم؟

مدیران شرکت ها گاهی برای انتخاب پروژه هایی که جمع کل درآمد را افزایش می دهد از حاشیه سود عملیاتی استفاده میکنند.نحوه اختصاص هزینه های سربار نیز در این بین می تواند فاکتوری تعیین کننده و پیچیده باشد.

توجه داشته باشید که حاشه سود عملیاتی را فقط برای شرکت هایی که در صنایع مشابه فعالیت می کنند و در بهترین حالت مدل تجاری و فروش سالانه مشابه دارند می توانیم استفاده کنیم.زیرا شرکت ها در صنایع مختلف با مدل های تجاری متفاوت حاشیه سود عملیاتی متفاوتی دارند و از مقایسه آن ها نتیجه مناسبی حاصل نمی شود.

در تحلیل های مالی تمام شاخص ها اهمیت زیادی دارند.برای اندازه گیری تولید درآمد توسط مدیریت شرکت از هر دو شاخص حاشیه سود استفاده می شود. حاشیه سود شرکت بهتر است با شرکت های مشابه در چند دوره مقایسه شود.

حاشیه سود عملیاتی

حاشیه سود عملیاتی چه محدودیت هایی دارد؟

فقط برای مقایسه شرکت هایی که در صنایع مشابه فعالیت دارند و در بهترین حالت مدل تجاری و فروش سالانه مشابه دارند از حاشیه سود عملیاتی استفاده می شود.

مقایسه شرکت ها در صنایع مختلف با مدل های تجاری متفاوت معنایی ندارد زیرا حاشیه سود عملیاتی متفاوتی به دست می آید.

بسیاری از تحلیلگران برای مقایسه آسان سودآوری بین صنایع و شرکت ها از نسبت سودآوری که آثار تامین مالی سیاست های مالیاتی و حسابداری را بی اثر می کند استفاده می کنند: درآمد قبل از پرداخت بهره،مالیات و استهلاک(EBITDA).

به عنوان مثال با اضافه کردن استهلاک مقایسه حاشیه سودعملیاتی شرکتهای بزرگ تولیدی و شرکت هایی که صنایع سنگین دارند راحت تر انجام می شود.

گاهی اوقات از درآمد پیش از پرداخت بهره،مالیات و استهلاک بعنوان نماینده ای برای جریان نقدی عملیاتی(operating cash flow) استفاده می شود،چون هزینه های غیر نقدی مانند استهلاک را حذف می کند.

برخلاف جریان نقدی، افزایش در حساب یا سرمایه در گردش برای هزینه های سرمایه ای لازم جهت حمایت از تولید و حفظ پایه دارایی شرکت را در نظر نمیگیرد بنابراین درآمد پیش از پرداخت بهره، مالیات و استهلاک با جریان نقدی برابر نیست.

نکته: برای به دست آوردن حاشیه سودعملیاتی از سایت کدال می توانید استفاده کنید.

سوالات متداول

درآمد عملیاتی چیست؟

درآمد عملیاتی معادل است با درآمد پیش از پرداخت بهره و مالیات.

فرمول حاشیه سودعملیاتی چیست؟

برای محاسبه حاشیه سودعملیاتی، درآمد عملیاتی را باید بر درآمد خالص تقسیم کرد.

اهمیت حاشیه سودعملیاتی چیست؟

حاشیه سود یک شرکت یا بازده فروش معیار مناسبی برای ارزیابی نحوه مدیریت شرکت و میزان ریسک پذیری آن می باشد.

کاربرد حاشیه سودعملیاتی چیست؟

مدیران شرکت ها گاهی برای انتخاب پروژه هایی که جمع کل درآمد را افزایش می دهد از حاشیه سود عملیاتی استفاده میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *