راه های ورود به بورس

آموزش ورود به بورس

با توجه به بازدهی خوب بورس تهران نسبت به بقیه بازارها، افراد زیادی تمایل پیدا کرده‌اند در این بازار حضور یابند و سرمایه‌ مازادشان را در بورس سرمایه ‌گذاری کنند. برخی افراد به اشخاص عادی توصیه می‌کنند وارد بورس نشوند. بسیاری هستند که افراد تازه ‌کار را از ورود به بورس منع می‌کنند و دلیل اینکار را پرریسک بودن این بازار و امکان مسدود شدن سرمایه برای مدت طولانی می‌دانند، در حالی که همه افراد می‌توانند با کسب دانش و آموزش‌های لازم و تجربیات کافی، مانند افراد حرفه‌ای در بورس سرمایه‌گذاری‌ پر سودی داشته باشند.

در ادامه با مراحل ورود به بورس آشنا می شویم.

اولین و مهم ترین گام، کسب اطلاعات

برای شروع هر کاری لازم است راجع به آن اطلاعات کسب کنیم. بدانیم چه پیش‌ نیازهایی لازم داریم. در این قدم پرسش از افراد باتجربه می‌تواند به شما کمک شایانی کند. اگر این کار موردنظر مرتبط با پول و سرمایه‌ گذاری باشد، اهمیت تحقیق و مطالعه مضاعف می‌ شود.

بنابراین بهتر است ابتدا یادگیری راجع به بورس را شروع کنید. این یادگیری شامل چند بخش است. بخش نخست ورود به بورس و بخش دوم شناخت سهام و معامله کردن. در هر دو بخش، شما با دریای وسیعی از اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی، کتاب و… مواجه هستید. می‌توانید موضوع موردنظر خود را در اینترنت جست ‌وجو کنید و درباره‌ آن مطالعه کنید.

معتبرترین سایت آموزشی شامل سایت سازمان بورس و اوراق بهادار تهران است که در بخش آموزش خود فایل های صوتی و متنی قرار داده تا عموم افراد بتوانند از آن بهره ببرند. همچنین می ‌توانید از سامانه مجازی معاملات در این سایت استفاده کنید./ ورود به بورس

شما به راحتی می توانید از سایت آموزشی نسترادابورس به‌عنوان یک منبع معتبر آموزشی استفاده کنید.مطالعه روزنامه‌های اقتصادی با محوریت بورس می‌تواند کمک کند تا با فضای این حوزه بیشتر آشنا شوید. همچنین، پرسش از افراد مطلع، می ‌تواند ما را از دام‌های این مسیر، مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در بازار بورس آگاه کند.

گام دوم نحوه تهیه سرمایه مورد نظر برای سرمایه گذاری

تعداد زیادی از مردم در ابتدا بدون هیچ دانشی مبلغی از پس انداز خود را که ممکن است درآینده ای نزدیک به آن نیاز داشته باشند وارد بازار سرمایه می کنند و در کوتاه مدت ممکن است ضرر های جبران ناپذیری را به بار بیاورند.

برای تهیه سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری به نکات و ویژگی های زیر دقت کنید:

 • به این سرمایه نیاز ندارید. درواقع اگر تمام یا بخشی از آن را از دست بدهید، خللی در جریان مادی زندگی شما ایجاد نمی‌شود.
 • این سرمایه از فروش دارایی‌های شما نظیر ملک، وسایل ضروری و… به دست نیامده است.
 • مبلغ سرمایه برای شروع سرمایه‌گذاری بهتر است کم باشد و رفته‌رفته میزان آن را افزایش داد. کم از نظر هر شخص مبلغ متفاوتی است؛ بنابراین بهتر است معیارهای مادی خود را یادداشت کرده و سپس تصمیم بگیرید.

گام سوم دریافت کد بورسی

پس از آن که سرمایه لازم برای سرمایه گذاری را فراهم کردید باید به صورت رسمی سهامدار شوید.برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی و دریافت کد بورسی دارید.

یکی از سایت های مهم برای ثبت نام و دریافت کد بورسی سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا به اختصار سجام می باشد.

هر سهامداری باید در این سایت اطلاعات شخصی، شغلی، بانکی خود را ثبت کند تا بانک جامعی از اطلاعات سهامدار وجود داشته باشد. شما پس از ثبت‌نام در سایت سجام و تکمیل فرم‌های مشخصات، کد پیگیری دریافت می‌کنید.

پس از دریافت کد پیگیری، لازم است احراز هویت شوید تا بتوانید به‌عنوان یک سهامدار معتبر و دارای هویت مشخص به معامله بپردازید.

ورود به بورس

گام چهارم انتخاب کارگزاری

با توجه به اطلاعات موجود در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار ۱۰۸ کارگزاری فعال وجود دارد که شما میتوانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

کارگزاری یک نهاد مالی واسطه است و شما بدون آن نمیتوانید وارد معامله شوید پس بهتر است برای انتخاب کارگزاری دقت لازم صورت گیرد.

گام پنجم ورود به سامانه معاملاتی

پس از آن که نام کاربری و رمز عبور خود را از کارگزاری مربوطه دریافت نمودید اکنون می توانید وارد معامله شوید.توصیه می شود برای حساب کاربری خود رمز عبور مناسبی انتخاب کنید.

پس از وارد شدن به سامانه معاملاتی ابتدا با قسمت های مختلف آن آشنا شوید.

مهم‌ترین مواردی که قبل و حین معاملات، نیاز است بدانید شامل نکات زیر است:

 • چطور پول به‌حساب معاملاتی خود واریز یا از آن برداشت کنید
 • چطور سهام موردنظر خود را جست‌وجو کنید
 • چطور معامله خرید یا فروش را انجام دهید
 • فهرست معاملات خود را در کدام قسمت مشاهده کنید؟
 • لیست سهم‌های موجود در سبد خود را در کدام قسمت مشاهده کنید؟
 • میزان سود و زیان سهام خریداری‌شده را در کدام قسمت مشاهده کنید؟

گام ششم آموزش مورد نیاز برای سرمایه گذاری

سرمایه‌ گذاری یک مهارت است که باید آموخته شود. تصور نکنید وجود سرمایه بدون دانش، می‌تواند موفقیت شما را در بازار بورس تضمین کند. آموزش یکی از پیش ‌نیازهای سرمایه گذاری در بورس است.

در حقیقت یکی از وظایف مهم فعالان بازار سهام، آموزش کامل معامله‌ گری در بورس تهران است. تنوع ابزارها و اثرپذیری همه‌ جانبه از عوامل اقتصادی-سیاسی باعث می ‌شود تا سرمایه‌ گذاری در بورس بدون آموزش امکان ‌پذیر نباشد. چرا که اگر انجام معاملات بدون شناخت لازم از بازار سهام انجام شود، نه ‌تنها موجبات زیان‌ و از دست رفتن سرمایه را فراهم می‌ کند، می‌ تواند منجر به رفتارهای هیجانی و درنهایت آسیب به بستر بازار سهام شود./ ورود به بورس

کتاب‌ها، مقالات و وب‌سایت‌های آموزشی مفیدی وجود دارند که می‌توانند از شما یک معامله‌گر باسواد بسازند.

وب سایت آموزشی نسترادابورس تمام تلاش خود را برای تهیه بهترین و باکیفیت ترین محتوا میکند تا به سادگی و بدون نیاز به مرجع دیگری نیاز های شما را در راه رسیدن به یک معامله گر حرفه ای تامین کند.

برای آشنایی با دوره های آموزشی نسترادابورس می توانید از این لینک استفاده کنید.

نکات خیلی مهم در بازار بورس

 • اولویت اول شما در بورس باید حفظ سرمایه، اولویت دوم حفط سودهای قبلی‌ و اولویت سوم سود کردن باشد. حفظ سرمایه مهم‌ترین اصل است چون اگر سرمایه خودتان را از دست بدهید، دیگر چیزی ندارید که با آن معامله کنید و سود ببرید.
 • بازار همیشه مثبت و رو به رشد نیست. همیشه خود را برای زمانی که بازار منفی می‌شود آماده کنید و اطلاعات‌تان را برای پیروز شدن در شرایط سخت بالا ببرید. 
 • از تجربیات دیگران استفاده کنید و وقتی اشتباهی انجام دادید، آنرا بپذیرید، آن اشتباه را تصحیح کنید و درس بزرگی که از آن اشتباه گرفته‌اید را در جایی یادداشت کنید. معامله در بورس مجازی می‌تواند برای سنجش مهارت‌تان در انتخاب سهام به شما کمک کند. 
 • عواملی مانند ترس، طمع و سایر احساسات در همه افراد وجود دارند، اما این موارد وقتی مشکل‌ساز می‌شوند که به شکلی فلج‌کننده امکان تصمیم‌گیری و عمل صحیح را از معامله‌گران بگیرند! وقتی تصمیمی گرفتید متوجه باشید که این تصمیم از کجا سرچشمه گرفت؟ از تحلیل و منطق یا از روی هیجان، خوش‌باوری یا سایر عوامل؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *