انواع وضعیت نمادهای معاملاتی در بورس

وضعیت نمادهای معاملاتی

مقدمه ای بر وضعیت نمادها در بورس

وضعیت نماد های معاملاتی در بورس و فرابورس ممکن است در طول یک سال حالت‌های مختلفی به ‌خود بگیرند. این نمادها همیشه قابل معامله نیستند! وضعیت نمادهای معاملاتی حالات مختلفی مثل مجاز، ممنوع، مجاز محفوظ و.. می تواند داشته باشد. در برخی از مواقع به‌ دلیل انتشار اخبار مختلف یا به‌ دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه نماد معاملاتی یک سهم بسته می ‌شود. در ادامه قصد داریم وضعیت نمادهای معاملاتی را معرفی و حالت‌های مختلفی که یک نماد می‌تواند به خود بگیرد را تشریح کنیم.

در حالت کلی در بازار سرمایه برای نمادهای معاملاتی ۵ وضعیت وجود دارد:

۱- مجاز
۲- مجاز-محفوظ
۳- مجاز- متوقف
۴- ممنوع
۵- ممنوع – متوقف

وضعیت نماد مجاز

نمادهای بورسی مجاز، آن هایی هستند که با چراغ سبز و بدون هیچ گونه محدودیتی در فعالیت بوده و معاملات خرید و فروش سهام آن ها می تواند بدون مانع صورت پذیرد. در واقع وضعیت مجاز نماد بورسی یک وضعیت عادی است یعین سهم مشکلی ندارد و می تواند معامله شود.

وضعیت مجاز در نماد های معاملاتی
وضعیت نمادهای معاملاتی

اگر دقت کرده باشید معمولا در یک روز معاملاتی، بیشتر نمادهای حاضر در بورس به رنگ سبز و مجاز هستند و سهم بزرگتری از شرکت ها در حالت مجاز به سر می برند.

وضعیت نماد مجاز- محفوظ

هنگامی که نماد مدتی است که بسته شده است ولی در حال بازگشائی می باشد، قبل از بازگشائی، نماد در وضعیت مجاز- محفوظ قرار می‌گیرد.
این وضعیت که به آن مرحله پیش گشایش هم میگویند، ارسال سفارش در نماد مذکور انجام میشود ولی هیچ معامله‌ ای صورت نمی ‌گیرد؛ دقت کنید که در این حالت سفارش هایی که ثبت می کنید در صف خرید یا فروش قرار میگیرد اما معمولا بعد از ۳۰ دقیقه مرحله پیش گشایش، به محض مجاز شدن نماد، سفارشاتی که در نماد مورد نظر ثبت شده قابل معامله میشود.

انواع وضعیت نمادهای معاملاتی
وضعیت نمادهای معاملاتی

وضعیت نماد مجاز – متوقف

در حالت مجاز متوقف نماد غیرقابل معامله است. در این وضعیت نماد شرکت‌ به دلایل خاصی که در مقاله جدا مورد بررسی قرار گرفته است ، بسته می ‌شود و سفارش‌ گیری و معامله کردن در آن نماد غیرممکن است.

وضعیت نماد ممنوع

نمادهای ممنوع، نمادهایی هستند که قابل معامله نبوده و با این همه می توانید اطمینان داشته باشید که در همان روز (روز معاملاتی)، بازگشایی خواهند شد. (البته در زمان توقف نمادهای بورسی و پیش از بازگشایی نماد ممنوع، نمی توانید ثبت سفارش نیز داشته باشید).

وضعیت نماد ممنوع – متوقف

معاملات شرکت های بورسی تحت شرایط خاصی متوقف می شوند که در اصطلاح به آن بسته شدن نماد می گویند و سهامداران شرکت نمی ‌توانند بر روی آن سهم خاص معامله ای انجام دهند. معمولا توقف نماد معاملاتی را در پیغام های ناظر بازار در سایت Tsetmc.com و در صفحه خود نماد اطلاع رسانی می کنند و ناظر بازار علت بسته شدن نماد را توضیح می‌دهد. به عنوان مثال در نماد غاذر، ناظر به دلیل ابهام در ارائه اطلاعات نماد را متوقف کرده است. در کلاس های آموزش بورس در خصوص علت های توقف نماد توضیح داده می شود.

وضعیت نماد ممنوع متوقف
وضعیت نمادهای معاملاتی

دلایل توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی

نکته: برای مطالعه مقاله دلایل توقف و بازگشایی نماد های معاملاتی روی این لینک کلیک کنید.

سوالات متداول

نمادهای معاملاتی در بورس چه وضعیتی دارند؟

مجاز، مجاز-محفوظ ، مجاز- متوقف ، ممنوع ، ممنوع – متوقف

از کجا بفهمیم نمادهای معاملاتی به چه دلیل بسته شده اند؟

معمولا توقف نماد معاملاتی را در پیغام های ناظر بازار در سایت Tsetmc.com و در صفحه خود نماد اطلاع رسانی می کنند و ناظر بازار علت بسته شدن نماد را توضیح می‌دهد.

اطلاعات تکمیلی در مورد وضعیت نمادهای معاملاتی را از کجا متوجه شویم؟

شما می توانید با مراجعه به سایت کدال(codal.ir) اطلاعات کاملی در پیرامون سهم خود بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *